Squat (cz)

This text will be replaced


Legenda pro posádku:
Zdravotnické operační středisko záchranné služby přijalo výzvu na tísňové lince 155 a vysílá vás k případu:
84 letá žena volá z bytu pro zhoršení dechu trvající asi 4 hodiny. Vzdálenost bydliště od výjezdového stanoviště je 20 km.
Pravděpodobně srdeční selhání.

Vaším úkolem je:
• provést přednemocniční neodkladnou péči u tohoto případu
• určit směrování k definitivnímu ošetření

Místní situace:
A Nejbližší nemocnice je 20 km pozemním transportem. Vybavení: chirurgie, interna, ARO, neurologie, gynekologie a porodnice, CT, biochemická laboratoř.
B  Nemocnice vyššího typu je 42 km pozemním transportem. Vybavení jako A, navíc urgentní příjem, ORL, onkologie, psychiatrie, infekční a dětské oddělení.
C  Specializované centrum je 55 km pozemním transportem. Vybavení jako B, navíc traumacentrum, popáleniny, kardiocentrum, iktová jednotka a magnetická rezonance.
D  Doba příletu LZS na místo události je 15 min.

Situace na místě události:
Žena ve vyšším věku, omezeně spolupracující, neklidná, žijící sama v bytě s evidentně omezeným sociálním zázemím. Při příjezdu posádky sedí na židli, klidově mírně dušná, první   na co si stěžuje je těžký dech. Při podrobnější anamnéze udává i bolest PHK, při pečlivé anamnéze (co je hlavním symptomem?) pak bolest PHK udává jako dominantní, měla
  podobnou bolest již předešlý den, ale po pár hodinách ji přešla. Léky si nepamatuje, ví že se léčí s tlakem a měla před lety mozkovou příhodu. Léky jsou k nalezení v bytě (na lince,   na stole – Agapurin 400mg, Anopyrin 30 mg, Diacordin 90 mg, Rhefluin, Vasilip 20mg, Digoxin 0,125).

TK 180/80, TF 90, SpO2 89 %, GCS 14/15 (odpovídá s latencí, neklidná, ale ne zmatená).
EKG: sinusový rytmus 100/min., QS V1-3, hypertrofie a zatížení levé komory, nejsou jednoznačné známky akutní ischemie, ve fyzikálním nálezu výrazný systolický šelest v   prekordiu, mírné symetrické otoky perimaleolárně bil, PHK od lokte chladná, necitlivá, ale není výrazněji omezená hybnost, výrazně bolestivá na pohmat distálně od lokte, nehmatná  pulzace na a. radialis, a. brachialis hmatná dobře. Jinak fyzikální nález normální (dýchání čisté, bez lateralizace...).

Cíl úkolu:
Poukázat na zásadní důležitost pečlivého odebrání anamnézy u pacientky s omezenou, ale ne zcela vyloučenou spoluprací v podmínkách PNP, relativizovat "první dojem"   (zavádějící hlášení KZOS i prvotní informaci na místě zásahu), umění zjistit maximum údajů při absenci jakékoliv dostupné lékařské dokumentace na místě zásahu, důležitost
nalezené medikace pro stanovení dif. dg.

Pečlivé a třeba opakované fyzikální vyšetření. Adekvátní terapie s důrazem na dostatečnou analgezii. Optimální směrování pacienta do nemocnice s dostupností vasografisty a   cévního chirurga.